RHMUSIC.ORG - Hudba Robina Hronka
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Záznam zvuku a výroba CD

Goto down

Záznam zvuku a výroba CD Empty Záznam zvuku a výroba CD

Příspěvek  Admin za Thu Mar 10, 2011 10:24 am

Zdravím,

Vedle pouižívání klávesových nástrojů YAMAHA PSR-36, KAWAI K1/II a sewuenseru KAWAI Q-80 používám počítač k záznamu zvuku a výrobě hudebních CD pokud jde o tvorbu hudby. Toto diskusní vlákno poskytuje rady a umožňuje diskusi o programech jako je na příklad Sonic Foundry SoundForge 6.0 a vícestopový magnetofon Samplitude.

Sonic Foundry SWoundForge umožňuje nahrávat zvuky a stříhat je. Některá CD se dají udšlat i z nahrávek na kazetách MC, kdy se k počítači na zdířku vstupu vnějšího zdroje připojí hifivěž. Normálně je tam připojen mixážní pult a počítač mu slouží jako zesilovač. Jinak tam byl zapojen zesilovač dokud fungoval.

Pokud máte smůlu u gramofonových společností, tady se můžete ptát jak si dšělat doma svoje CD. Co se týká počítače jsou dva způsoby mastavení. Deztajly probereme až když sem něco napíšete.

TYP1 - Mioxážní zvuková karta

Valná většina zvukových karet které jsou dnes obvykle součástí základní desky jsou karty mixážní. Znamená to že lze nahrávat zvuk z více zdrojů současně (např zCD a mikrofonu pomocí sněšovače stereo). Kromě ovládacího panelu ke kartě Realtec HD Audio, nebo Realtech AC 97, provedete nastavení v systémovém nastavení zvukové karty. Klikněte na Start nebo stisknězte lecé WINDOWS a zvolte Ovládací p\anely. Pak poklepte na ikonu ZVUK (Šedivý reproduktor). Klikněte na záložku Zvuk a vysuňte nahoru všechny posuvníky. Nic nesmí být zatrženo. U mixážních karet zatržením zaškrtávacího políčka Ztlumit vypnete daný vstup.

Zavřete tento panek a klikněte na záložku Hlas a ujistěte se že jsou nahoře všechny posuvníky. Nic nesmí být zatrženo protože by se ze zatrženého vstupu nic nenahrálo. Chybí-li posuvný potenciometr vašeho zařízení, zvolte Soubor-Vlastnosti a zatrhněšte chybšějící zařízení..

Všče zavřete a spusŤte třeba uvedený Sonic Foundry Soundforge a dejte Nový sobor ( CTRL+N) nebo File-New.

Klikněte na tlačítko RECording a zkuste pustit zdroj záznamu nebo začít hrát na připojený nástroj. Zelené sloupky by měly blikat podle hudby a to tak abyx blikání zabíralo celou zelenou část, žlutou a občas orsnžovou ale pokud možno už ne červenou.

Vlastní nahrávání alespoň já nejprve vyzkouším tak že to spustím jen na chvíli tlkačítkem pro nahrávání. Po zastavení nahrávání se totiž má obkervit zakreslení zvukové vlny v podobě oscyloskopické křivky. Pokud nevíte co to je, tak je to ta tlustá chlupatá čára znázorňující nahraný zvuk. Jelikož je nahrávka stereo, tyto křivky jsou dvě. Pokud to tam není a je to jen bílé s rovnou čarou uprostřed, máme špatně nastavené nahrávání.

U Samplitudy si těch stop můžeme udělat víc.


TYP2 Nemixážní zvuková karta.

Zvukové karty které nejsou součástí základní dewky nbapř SoundGalaxy pro 16 nebo jiné, mohou být i v systému odlišně nastavitelné. Liší se tím že i v panelu pro záznam je třeba přepínat. Jestlkiže budeme nahrávat z nástroje zvuk, nebo z magnetofonu, je u zaškrtávacího políčka Ztlumit ještě zaškrtávací políčko Vybrat. To zaškrtněte u posuvníku "Zdroj vně+jšího zdroje". Přístup je stejný: Start-Ovládací panelys, ikona Zvuk, záložka Hlas.

Pokud vše funguje, uložte nahraný zvuk do formátu WAV. Z toho pak v Neru udšěláte hudební CD které lze dělat i z MP3. SonicFoundry SoundForge a Samplitude by to měly umět rovnou v sobě při rozdělení nahrávky značkami "TrackMark" ale výsledek nemusí být spolehlivý.

Vypalování já osobjnšě dšělám v Neru a to jak z WAVů tak MPTrojek, ale aby nedošlo k potížím nechávám veškerá nastavení tak jak jsou. Nevýhodfou tedy je že je všude povinná mezera což nezní vždy nejlépe. Dá se to zmšěnit ale nemuselo by to fungovat.

Takže základní radu bychom měli a nyní lze o tomto tématu diskutovat.

R.H.
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 06. 03. 11
Age : 45
Location : Praha Česká republika

http://http:/Pwww.rhmusic.org

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru